It costs 1.6 cents to make one penny because of the rising price of zinc

2

September 14, 2014 by JImbo

Should we stop making pennies?
Why or why not?

2 thoughts on “It costs 1.6 cents to make one penny because of the rising price of zinc

  1. Patrick says:

    When I clean out a rental property I usually find about 25- 50 cents lying around. On the floor, behind leftover furniture, in the basement, on shelves, in drawers, etc. You would begrudge me that little bit? Just kidding! Not about finding change, but get rid of the penny, round up or down.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: